Tu nájdete rôzne otázky a odpovede k problematike energie.
Sami nám môžete poslať otázku a my sa budeme snažiť na ňu odpovedať a následne ju sem zaradíme.

FAQ

Aký je prínos Ruska do riešenia ekologických problémov?

Severný prúd - to nie je iba veľký transnárodný komerčný projekt, ale ešte aj ruský prínos do spoločného riešenia ekologických a klimatických problémov nielen regionálneho, ale aj globálneho rozsahu. Ruský prezident Dmitrij Medvedev to vyhlásil na slávnostnej ceremónii zahájenia výstavby plynovodu pri Vyborge. Nazval takisto Severný prúd ako kľúčovú súčasť v zaistení globálnej európskej energetickej bezpečnosti, o čom svedčí udelenie mu osobitého štatútu - transeurópskej energetickej siete.

Aké ekologické katastrofy sa stali v Rusku za posledné obdobie?

Rok 2005 - Bol to rok lesných požiarov v Rusku. Za 3 letné mesiace bolo cez 200 veľkých požiarov. Plocha požiarov tvorila 45 tisíc hektárov.

 

Rok 2006 - Nehoda v regióne Bryansk zapríčinená otvormi v ropovode „Družba“. Vytieklo tam cca 5 ton ropy a postihnutých bolo asi 10 km2. Okrem toho sa dostala ropa aj do vodných zdrojov.

 

V tomto roku bola aj nehoda v Ruskom Novocheboksarksu, zapríčinená nedodržaním bezpečnostných opatrení v istej fabrike. Uniklo tu 50kg chlóru. V dôsledku toho bolo 13 zamestnancov hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti s ťažkými otravami a tisíce obyvateľov bolo v ambulantnej starostlivosti.

Ako by sa dali minimalizovať ekologické katastrofy v Rusku?

Ak by som sa mal vyjadriť k ropovodom. Tak by som sprísnil kontroly ropovodov, a snažil by som sa obnoviť respektíve vynoviť zastaralé technológie ropovodov. Nebola by to lacná záležitosť, ale istotne by to bola dobá investícia. Veď, aj takto by sa dalo zabrániť ekologickým katastrofám. V roku 2005 sa stal veľký požiar, a aj kvôli tomu by som navrhoval vysadiť nové stromy. Dalo by sa tak zabrániť klimatickým zmenám. 

Čo je to nukleárna energia?

Je to energia uvoľnená počas štiepenia atómových jadier. Je schopná konať prácu, uvoľňovať teplo alebo žiarenie.

Prečo sa bude v raketových motoroch používať nukleárny pohon?

Pretože kozmická loď vyvinie s pomocou takéhoto pohonu podstatne vyššiu rýchlosť ako môže s konvenčným chemickým motorom vyvinúť v súčasnosti.

Viete povedať, čím škodí prevážanie ropy tankermy a koľko asi litrov ropy sa ročne vypustí do mora práve haváriami spomínaných tankerov?

Škodí tým, že majú vysoké percento havarií keďže lode sú čoraz väčšie a prevážajú viacej ropy, ročne sa do mora vypustí takto asi 3500 litrov ropy.

Vymenuj niekoľko spôsobov využitia ropy?

V dopravnom priemysle, výroba elektriny zo surovej ropy, chemický priemysel a ďalšie.

Používa sa zemný plyn ako pohonná latka? Ak ano, tak kde a akým spôsobom?

Používa sa zemný plyn ako pohonná latka? Ak ano, tak kde a akým spôsobom?
Zemný plyn sa používa ako plnohodnotné palivo, nie je až tak moc rozsiahlo používané kôli vysokému riziku výbušnosti a vznietivosti. Môže na ňom fungovať každé motorové vozidlo. Stačí ak má spaľovanie prispôsobené plynu. Je to síce nebezpečnejšie, ale o dosť lacnejšie.

Kde su najväčšie zásoby zemného plynu?

Krajín je niekoľko, ale v popredí stoja: Austrália, Rusko, Kazachstan, JAR, Brazília a Uzbekistan.

Vyhľadávanie