Po nehode v ruskej vodnej elektrárni je pod vodou zrejme 68 ľudí

MOSKVA. Šesťdesiatpäť ľudí je stále nezvestných po nehode v najväčšej ruskej vodnej elektrárni, ktorú v pondelok neprežilo desať ľudí a zranenia utrpelo ďalších 14. Pre ruský rozhlas to uviedol Andrej Kľujev z ministerstva pre mimoriadne situácie.

Ako uviedli miestne úrady, potápačom sa z miestnosti pod halou s hlavnou turbínou elektrárne, ktorú zaplavila voda, podarilo vyslobodiť jedného z pracovníkov, avšak podobne uväznení môžu byť aj mnohí ďalší. "V tejto chvíli nemôžeme určiť, či títo ľudia boli dole, alebo sa im podarilo dostať von. Vieme však, že počas danej služby tam bolo toľkoto ľudí."

Poškodená časť vodnej elektrárne.

K nehode došlo v elektrárni Sajano-Šušenskaja na rieke Jenisej vo východnej časti krajiny v pondelok ráno po tom, ako prasklo plniace potrubie a voda zaplavila halu s turbínami, oznámil v pondelok ráno Dmitrij Kudrjavcev, hovorca úradov v Krasnojarsku.

"Všetci ľudia boli v miestnosti s turbínami," uviedol vtedy Kudrjavcev hovoriac o mŕtvych a zranených. "Telo priehrady nebolo poškodené," uviedol pre tlačovú agentúru AFP. Avšak ľudia žijúci v blízkosti vodnej elektrárne podľahli panike a úrady sa ich snažia upokojiť, dodal.

Ako povedal minister pre výnimočné situácie Sergej Šojgu, dediny v nižšej časti toku rieky nie sú ohrozené. Pri nehode však podľa ministerstva došlo k úniku oleja do rieky Jenisej.

Podľa Kudrjavceva nehodu pravdepodobne spôsobila náhla zmena tlaku. Pre nehodu stratilo dodávky elektrickej energie niekoľko okolitých hút patriacich spoločnosti UC Rusal.

Podľa spoločnosti RusHydro, vlastníka závodu, spôsobila havária škody za "miliardy rubľov" a opravy potrvajú niekoľko mesiacov. Akcie spoločnosti v Londýne klesli o 13 percent.

Zničené boli dve z dovedna desiatich turbín elektrárne a jedna bola vážne poškodená.